CRCW12062R70JNEAC Vishay
CRCW12062R70JNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW12062R70JNEAC
Part Number CRCW12062R70JNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 2.7 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW12062R70JNEAC
Datasheet download CRCW12062R70JNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW12062R70JNEAC
CRCW12062R70JNEAC Specifications
Part Number CRCW12062R70JNEAC
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Military Standard
Type Thick Film
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Package Type SMD
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Supplier Package 1206
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Resistance Value 2.7 Ohm
Operating Temperature -55 to 155 °C
MSL Level 1
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm