| Part Number | CRCW251254R9FKEG |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 852790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 2512 54.9 Ohm 1% 1W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Blister T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CRCW251254R9FKEG |
| Datasheet download |
| Part Number | CRCW251254R9FKEG |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Case Style | Molded |
| Resistance Value | 54.9 Ohm |
| Product Dimensions | 6.3 x 3.15 x 0.6 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Case Size | 2512 |
| Power Rating | 1 W |
| Product Depth | 3.15 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 6.3 mm |
| Product Weight | 40.5 mg |
| Replacement Part Number | PART-CRCW251254R9FKEG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Thin Film 0406 3.83K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCW0406MC3831FP500.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 4.3K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF4301V.pdf |
|
ROHM | CHIP RESISTOR 0603 8.25K OHM 1% Download PDF datasheet for MCR03EZP5FX8251.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 49.9 Ohm 1% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJS02F49R9X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 4.99K Ohm 1% 1 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ14NF4991U.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1210 215 Ohm 1% 1 3W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW1210215RFEEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 1K Ohm 5% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ14YJ102U.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0102(0805) 2.2K Ohm 1% 1 5W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMU01020C2201FB300.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 1.18K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF1181X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 18K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF1802V.pdf |