| Part Number | ICM1206ER261M |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 179790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Common Mode Choke Wirewound 260Ohm 20% 100MHz 310mA 1206 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ICM1206ER261M |
| Datasheet download |
| Part Number | ICM1206ER261M |
|---|---|
| Package/Case | 1206 |
| Product Dimensions | 3.4 x 1.8 x 2.1 mm |
| MSL Level | 1 |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lead Finish | Tin |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 1.8 mm |
| Product Height | 2.1 mm |
| Product Length | 3.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-ICM1206ER261M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21AG102SN1D.pdf |
|
Eaton | FLAC PAC POWER INDUCTOR 2PADS SMT - |
|
Eaton | IND COM MOD 18.9 UH 10ASM - |
|
INPAQ TECHNOLOGY | Ind Chip Bead 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1206 Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for MHC3216S121WBE.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 9.5A 5050 T R Download PDF datasheet for IHLP5050EZER8R2M01.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 75Ohm 100MHz Ferrite 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805H750R-10.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz 5.15A T R Download PDF datasheet for ASPI-8040S-2R2N-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 360nH 20% 100KHz 30A T R Download PDF datasheet for ETQP4LR36AFC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 22uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for SDR1307-220ML.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for NRS5020T 220MMGJ.pdf |