FP1008R2-R270-R Eaton
FP1008R2-R270-R Images
Please contact us for more photos of FP1008R2-R270-R
Part Number FP1008R2-R270-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power 270nH 10% 100KHz Ferrite 74A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level FP1008R2-R270-R
Datasheet download FP1008R2-R270-R.pdf
Request Quotation for FP1008R2-R270-R
FP1008R2-R270-R Specifications
Part Number FP1008R2-R270-R
Pin Count 2
Impedance
Test Frequency 100 kHz
Maximum DC Current
Core Material
Supplier Package SMD
Package/Case 10.8(Max) X 8(Max) X 8(Max)
Tolerance 10 %
Product Dimensions 10.8(Max) X 8(Max) X 8(Max)
Type
Minimum Quality Factor
Maximum DC Resistance
Inductance
Maximum Self Resonant Frequency
Rad Hard No
Max Processing Temp 245
Operating Temperature -40 to 125 °C