| Part Number | IHLP1616BZER1R0M11 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 561730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 4.5A 1616 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IHLP1616BZER1R0M11 |
| Datasheet download |
| Part Number | IHLP1616BZER1R0M11 |
|---|---|
| Package/Case | 1616 |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4.7 x 4.31 x 2 mm |
| Type | High Current |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 4.31 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 4.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-IHLP1616BZER1R0M11 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | SMD POWER INDUCTORS +-20% 1.5H 0624 - |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz 1.26A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH4D28C-100NC.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 360nH 20% 100KHz 30A T R Download PDF datasheet for ETQP4LR36AFC.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | W W SMD POWER INDU 3.0\u00d73.0\u00d71.2MM 47H Download PDF datasheet for SWPA3012S470MT.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 1mH 10% 252KHz 30Q-Factor Ferrite 30mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-102KL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 11Ohm 100MHz 1.5A 0805 T R Download PDF datasheet for MI0805K110R-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 30A T R Download PDF datasheet for PG0926.102NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.8A 5040 T R Download PDF datasheet for SRN5040-150M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for SRU1048-151Y.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 3.3nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRF3N3DFB.pdf |