MCT 06030D1001DP500 Vishay
MCT 06030D1001DP500 Images
Please contact us for more photos of MCT 06030D1001DP500
Part Number MCT 06030D1001DP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 1K Ohm 0.5% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT 06030D1001DP500
Datasheet download MCT 06030D1001DP500.pdf
Request Quotation for MCT 06030D1001DP500
MCT 06030D1001DP500 Specifications
Package Type SMD
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Power Rating 0.1 W
Type Thin Film
Max Processing Temp 260
Tolerance 0.5 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Resistance Value 1 kOhm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm