MCT06030C2403FP500 Vishay
MCT06030C2403FP500 Images
Please contact us for more photos of MCT06030C2403FP500
Part Number MCT06030C2403FP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 240K Ohm 1% 1 10W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030C2403FP500
Datasheet download MCT06030C2403FP500.pdf
Request Quotation for MCT06030C2403FP500
MCT06030C2403FP500 Specifications
Part Number MCT06030C2403FP500
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Case Style Molded
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Resistance Value 240 kOhm
Tolerance 1 %
Package Type SMD
Power Rating 0.1 W
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Max Processing Temp 260
Type Thin Film
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm