MCT06030D6043BP500 Vishay
MCT06030D6043BP500 Images
Please contact us for more photos of MCT06030D6043BP500
Part Number MCT06030D6043BP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 604K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030D6043BP500
Datasheet download MCT06030D6043BP500.pdf
Request Quotation for MCT06030D6043BP500
MCT06030D6043BP500 Specifications
Part Number MCT06030D6043BP500
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Operating Temperature -55 to 125 °C
Termination Style Wraparound
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45
Resistance Value 604 kOhm
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm