P-1206D1000DST1 Vishay
P-1206D1000DST1 Images
Please contact us for more photos of P-1206D1000DST1
Part Number P-1206D1000DST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 100 Ohm 0.5% 2 5W \u00b115ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level P-1206D1000DST1
Datasheet download P-1206D1000DST1.pdf
Request Quotation for P-1206D1000DST1
P-1206D1000DST1 Specifications
Part Number P-1206D1000DST1
Supplier Package 1206
Type Thin Film
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.4 W
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Rad Hard No
Case Size 1206
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84(Max)
Termination Style Wraparound
Resistance Value 100 Ohm
Temperature Coefficient ±15 ppm/°C
Package Type SMD
Tolerance 0.5 %
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 3.2 mm