MCR03ERTF49R9 ROHM
MCR03ERTF49R9 Images
Please contact us for more photos of MCR03ERTF49R9
Part Number MCR03ERTF49R9
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 49.9 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03ERTF49R9
Datasheet download MCR03ERTF49R9.pdf
Request Quotation for MCR03ERTF49R9
MCR03ERTF49R9 Specifications
Part Number MCR03ERTF49R9
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 49.9 Ohm
Type Thick Film
Case Style Molded
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm