P0603E1202BNT Vishay
P0603E1202BNT Images
Please contact us for more photos of P0603E1202BNT
Part Number P0603E1202BNT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 12K Ohm 0.1% 1 8W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level P0603E1202BNT
Datasheet download P0603E1202BNT.pdf
Request Quotation for P0603E1202BNT
P0603E1202BNT Specifications
Part Number P0603E1202BNT
Type Thin Film
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Product Dimensions 1.52 x 0.85 x 0.5 mm
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
MSL Level 1
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Rad Hard No
Tolerance 0.1 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Silver
Resistance Value 12 kOhm
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1.52 mm