PHP02512E75R0BST5 Vishay
PHP02512E75R0BST5 Images
Please contact us for more photos of PHP02512E75R0BST5
Part Number PHP02512E75R0BST5
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 2512 75 Ohm 0.1% 2.5W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PHP02512E75R0BST5
Datasheet download PHP02512E75R0BST5.pdf
Request Quotation for PHP02512E75R0BST5
PHP02512E75R0BST5 Specifications
Part Number PHP02512E75R0BST5
Lead Finish Tin|Silver|Copper Over Nickel
Case Size 2512
Power Rating 2.5 W
Termination Style Wraparound
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 0.1 %
Supplier Package 2512
Case Style Molded
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Resistance Value 75 Ohm
Product Dimensions 6.57 x 3.14 x 0.84(Max)
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Product Depth 3.14 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 6.57 mm