PLT0603Z1002QST0 Vishay
PLT0603Z1002QST0 Images
Please contact us for more photos of PLT0603Z1002QST0
Part Number PLT0603Z1002QST0
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 10K Ohm 0.02% 3 20W \u00b15ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PLT0603Z1002QST0
Datasheet download PLT0603Z1002QST0.pdf
Request Quotation for PLT0603Z1002QST0
PLT0603Z1002QST0 Specifications
Part Number PLT0603Z1002QST0
Pin Count 2
Case Size 0603
Rad Hard No
Case Style Molded
Operating Temperature -55 to 125 °C
Type Thin Film
Package Type SMD
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.15 W
Temperature Coefficient ±5 ppm/°C
Product Dimensions 1.62 x 0.81 x 0.51(Max)
Resistance Value 10 kOhm
Termination Style Wraparound
Supplier Package 0603
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Tolerance 0.02 %
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.51(Max) mm
Product Length 1.62 mm