PLT1206Z5120FSTS Vishay
PLT1206Z5120FSTS Images
Please contact us for more photos of PLT1206Z5120FSTS
Part Number PLT1206Z5120FSTS
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 512 Ohm 1% 2 5W \u00b15ppm \u00b0C Molded SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level PLT1206Z5120FSTS
Datasheet download PLT1206Z5120FSTS.pdf
Request Quotation for PLT1206Z5120FSTS
PLT1206Z5120FSTS Specifications
Part Number PLT1206Z5120FSTS
Tolerance 1 %
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84(Max)
Termination Style Wraparound
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Temperature Coefficient ±5 ppm/°C
Resistance Value 512 Ohm
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.4 W
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Package Type SMD
Case Size 1206
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 3.2 mm