RCA120620K0FKEA Vishay
RCA120620K0FKEA Images
Please contact us for more photos of RCA120620K0FKEA
Part Number RCA120620K0FKEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RCA120620K0FKEA
Datasheet download RCA120620K0FKEA.pdf
Request Quotation for RCA120620K0FKEA
RCA120620K0FKEA Specifications
Part Number RCA120620K0FKEA
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Resistance Value 20 kOhm
Rad Hard No
Case Style Molded
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Supplier Package 1206
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm