RCWP20106R98FKEA Vishay
RCWP20106R98FKEA Images
Please contact us for more photos of RCWP20106R98FKEA
Part Number RCWP20106R98FKEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 6.98 Ohm 1% 4 5W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RCWP20106R98FKEA
Datasheet download RCWP20106R98FKEA.pdf
Request Quotation for RCWP20106R98FKEA
RCWP20106R98FKEA Specifications
Part Number RCWP20106R98FKEA
Mounting Surface Mount
Tolerance 1 %
Power Rating 0.8 W
Supplier Package 2010
Operating Temperature -55 to 155 °C
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 5 x 2.49 x 0.51
Resistance Value 6.98 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Size 2010
Case Style Molded
Product Depth 2.49 mm
Product Height 0.51 mm
Product Length 5 mm