PLT1206Z2001AST5 Vishay
PLT1206Z2001AST5 Images
Please contact us for more photos of PLT1206Z2001AST5
Part Number PLT1206Z2001AST5
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 2K Ohm 0.05% 2 5W \u00b15ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PLT1206Z2001AST5
Datasheet download PLT1206Z2001AST5.pdf
Request Quotation for PLT1206Z2001AST5
PLT1206Z2001AST5 Specifications
Part Number PLT1206Z2001AST5
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Temperature Coefficient ±5 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Pin Count 2
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Supplier Package 1206
Tolerance 0.05 %
Type Thin Film
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84 mm
Resistance Value 2 kOhm
Case Size 1206
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 3.2 mm