| Part Number | SMBJ70CA-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 290080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 70V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ70CA-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ70CA-E3 52 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 113 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 5.3 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 70 V |
| Test Current | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Minimum Breakdown Voltage | 77.8 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ70CA-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CAHE3 57T.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS6V0S1UR,115.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS36VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24CAHE3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 110V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ110CA.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 8.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ8.5A-E3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 31V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE36CA.pdf |
|
Vishay | 5W,33V 5%,SMD PAR Download PDF datasheet for SM5S33ATHE3 I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP30A-E3 54.pdf |