| Part Number | SMCJ18CAHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 747820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ18CAHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ18CAHE3 57T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 18 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 51.4 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Minimum Breakdown Voltage | 20 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ18CAHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ16CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ58A-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 55V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for D55V0M1B2WS-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ20CA-E3 52.pdf |
|
NIC Components | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 600W 2-Pin Case 17-02 Box Download PDF datasheet for P6KE100CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 26V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ26AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ13A-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ36A-E3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 8.55V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T10CA.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 60V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ60CA.pdf |