| Part Number | SMCJ36CAHE3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 439010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ36CAHE3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ36CAHE3 9AT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 36 V |
| Maximum Clamping Voltage | 58.1 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 40 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 25.8 A |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ36CAHE3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ28AHE3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ30A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 90V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ90A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SMBG T R Download PDF datasheet for SMBG18A-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ33CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB16A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 200W 2-Pin ST Mite T R Download PDF datasheet for SM2T3V3A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS60VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10A-E3 52.pdf |