UMA02040F1000BAU00 Vishay
UMA02040F1000BAU00 Images
Please contact us for more photos of UMA02040F1000BAU00
Part Number UMA02040F1000BAU00
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0204 100Ohm 0.1% 1 4W \u00b110ppm \u00b0C Conformal SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level UMA02040F1000BAU00
Datasheet download UMA02040F1000BAU00.pdf
Request Quotation for UMA02040F1000BAU00
UMA02040F1000BAU00 Specifications
Part Number UMA02040F1000BAU00
Resistance Value 100 Ohm
Package Dimensions 1.4 x 3.6 mm
Package Type Melf
Pin Count 2
Temperature Coefficient ±10 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Power Rating 1/4 W
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Conformal
Case Size 0204
Supplier Package 0204
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Tolerance 0.1 %
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Diameter 1.4 mm
Product Length 3.6 mm