VJ0402Q120FXXCW1BC Vishay
VJ0402Q120FXXCW1BC Images
Please contact us for more photos of VJ0402Q120FXXCW1BC
Part Number VJ0402Q120FXXCW1BC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 12pF 25V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ0402Q120FXXCW1BC
Datasheet download VJ0402Q120FXXCW1BC.pdf
Request Quotation for VJ0402Q120FXXCW1BC
VJ0402Q120FXXCW1BC Specifications
Part Number VJ0402Q120FXXCW1BC
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Capacitance Value 12 pF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.55(Max)
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric C0G
Tolerance 1 %
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 0402
Supplier Package 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.55(Max) mm
Product Length 1 mm