VJ0805A182JXAAT2LX Vishay
VJ0805A182JXAAT2LX Images
Please contact us for more photos of VJ0805A182JXAAT2LX
Part Number VJ0805A182JXAAT2LX
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0018uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ0805A182JXAAT2LX
Datasheet download VJ0805A182JXAAT2LX.pdf
Request Quotation for VJ0805A182JXAAT2LX
VJ0805A182JXAAT2LX Specifications
Part Number VJ0805A182JXAAT2LX
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Military Standard MIL-PRF-55681
Rad Hard No
Case Size 0805
Supplier Package 0805
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Construction Flat
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.45(Max)
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Wraparound
Package/Case 0805
Capacitance Value 0.0018 uF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.45(Max) mm
Product Length 2 mm