VJ1206Y103KXEAT Vishay
VJ1206Y103KXEAT Images
Please contact us for more photos of VJ1206Y103KXEAT
Part Number VJ1206Y103KXEAT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ1206Y103KXEAT
Datasheet download VJ1206Y103KXEAT.pdf
Request Quotation for VJ1206Y103KXEAT
VJ1206Y103KXEAT Specifications
Part Number VJ1206Y103KXEAT
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 500 V
Rad Hard No
Case Size 1206
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Max Processing Temp 235 to 260|260
Dielectric X7R
Operating Temperature -55 to 150 °C
Capacitance Value 0.01 uF
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.7 mm
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.7(Max) mm
Product Length 3.2 mm