| Part Number | 12102C103KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 121090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 200V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12102C103KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12102C103KAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 1210 |
| Case Size | 1210 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 0.94 mm |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12102C103KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | CAP 0.033UF 50VDC X7R 5% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C333J5RACTU.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 100pF 3000V C0G 10% SMD 1812 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1812A101KXHAT4X.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 25V C0G 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023A101KAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 2.2pF 50VDC C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for NMC0805NPO2R2J50TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 08051C330KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C102K5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 10V Y5V -20% to 80% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZG226ZAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 56pF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065A560JAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | YTURM UMK105 B7472KV-F Download PDF datasheet for RMUMK105B7472KV-F.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 16VDC X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CL10B104KO8NNNC.pdf |