| Part Number | MAX6760TATID3+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 270520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Detect 0.9V to 5V 8-Pin TDFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6760TATID3+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6760TATID3+T |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Watchdog Timer | No |
| Rad Hard | No |
| Monitored Voltage | 0.9 to 5 V |
| Maximum Supply Current | 13 uA |
| Screening Level | Automotive |
| Number of Supervisors | 2 |
| Supplier Package | TDFN EP |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Manual Reset | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Type | Voltage Detector |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3.795|3.795 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.805|2.805 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Power Dissipation | 1951 mW |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.75 mm |
| Package | 8TDFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX6760TATID3+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Processor Supervisor 2.62V 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for X5043M8IZ-2.7T1.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Voltage Detector 2.929V 10V 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BD45292G-STR.pdf |
|
Seiko Instruments | Volt Supervisor Detect w Built In Delay Circuit 6.09V 36V 6-Pin SOT-23 Carrier T R Download PDF datasheet for S-1011A60-M6T1U4.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 2.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV809J25DBVR.pdf |
|
Intersil | Processor Supervisor 3.15V 3.3V 8-Pin CFP Download PDF datasheet for ISL706ARHF PROTO.pdf |
|
Maxim Integrated | Supervisory Circuits, Low-Cost, \u03bcP, 4.40V 8-Pin CDIP Download PDF datasheet for 5962-9326702MPA.pdf |
|
Intersil | Volt Supervisor Detect 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for ICL7665SAIPAZ.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor Adj 0.4V to 5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS3808G01DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.25V 0V to 5.8V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3823-25DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.4V 1.8V to 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6381XR24D2+T.pdf |