| Part Number | MCP103T-240E TT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 381140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Supply 2.32V 3-Pin SOT-23B T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP103T-240E TT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP103T-240E TT |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.95 mm |
| Type | Supply Voltage Supervisory |
| Manual Reset | No |
| Watchdog Timer | No |
| Monitored Voltage | 2.32 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Maximum Supply Current | 1.75 uA |
| Screening Level | Extended |
| Number of Supervisors | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Supplier Package | SOT-23B |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.355 V |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.285 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 3SOT-23B |
| Replacement Part Number | PART-MCP103T-240E TT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.625V 3.053V 2.775V 2.313V 1.665V 1.388V 1.11V 0.833V 5V 3.3V 3V 2.5V 1.8V 1.5V 1.2V 0.9V 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX16006FTG+.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 18V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TL7702BCDR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.63V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX6315US26D2+T.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 0.9V to 4.8V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BU4818G-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 2.85V to 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX6805US31D3+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX809LEUR+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.25V 1.68V 2.93V 1.8V 3.3V Adj 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS3307-18QDRQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 1.313V 1.2V to 1.8V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6832HXRD3+T.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Detect 4.38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP111T-450E TT.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 2.93V 1.8V 2.5V 3V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6358LSUT+T.pdf |