TLV809J25DBVR Texas Instruments
TLV809J25DBVR Images
Please contact us for more photos of TLV809J25DBVR
Part Number TLV809J25DBVR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Volt Supervisor Supply 2.5V 3-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Supervisory Circuits
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLV809J25DBVR
Datasheet download TLV809J25DBVR.pdf
Request Quotation for TLV809J25DBVR
TLV809J25DBVR Specifications
Part Number TLV809J25DBVR
Maximum Supply Current 25 uA
Mounting Surface Mount
Minimum Reset Threshold Voltage 2.2 V
Maximum Reset Threshold Voltage 2.3 V
Monitored Voltage 2.5 V
Pin Count 3
Manual Reset No
Maximum Power Dissipation 437 mW
Type Supply Voltage Supervisory
Product Dimensions 2.9 x 1.6 x 1.15 mm
Typical Operating Supply Voltage 2.5 V
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Gold
Screening Level Industrial
Rad Hard No
Maximum Operating Supply Voltage 6 V