| Part Number | XC7Z010-2CLG225E |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 531690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 225-Pin CSBGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XC7Z010-2CLG225E |
| Datasheet download |
| Part Number | XC7Z010-2CLG225E |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 1.2|3.3 V |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Fabrication Technology | 28nm |
| Instruction Set Architecture | Thumb-2 |
| Pin Count | 225 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 733 MHz |
| Supplier Package | CSBGA |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 1.06 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Operating Temperature | 0 to 100 °C |
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Package | 225CSBGA |
| Replacement Part Number | PART-XC7Z010-2CLG225E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | QORIQ, POWER ARCH 32-BIT SOC, 800MHZ, GB Download PDF datasheet for P1012NSN2HFB.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8241TVR200D.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 515-Pin FCBGA Download PDF datasheet for AM3703CBPD100.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ P1010 RISC 32Bit 800MHz 425-Pin TE-BGA I Each Download PDF datasheet for P1010NXN5HFB.pdf |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6D7CVT08AD.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860TVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU - Components Download PDF datasheet for BSC9131NXN1KHKB.pdf |
|
Intel | MPU Pentium\u00ae 4 Processor NetBurst 64-Bit 0.13um 2GHz 478-Pin FCPGA2 Download PDF datasheet for RK80532PC041512S L6PK.pdf |
|
STMicroelectronics | Accordo2 family - Dual core MPU for car radio and display audio applications Download PDF datasheet for STA1095EOAS1.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8250ACZUMHBC.pdf |