| Part Number | 1N5346BRLG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 588760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 9.1V 5% 5W 2-Pin Case 017AA-01 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1N5346BRLG |
| Datasheet download |
| Part Number | 1N5346BRLG |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Nominal Zener Voltage | 9.1 V |
| Maximum Voltage Regulation | 220 mV |
| Maximum Power Dissipation | 5000 mW |
| Product Dimensions | 8.89 x 3.68 x 3.68 mm |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 7.5 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Maximum Regulator Current | 520 mA |
| Type | Voltage Regulator |
| Test Current | 150 mA |
| Maximum Zener Impedance | 2 Ohm |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | Case 017AA-01 |
| ESD Protection | Yes |
| Package | 2Case 017AA-01 |
| Replacement Part Number | PART-1N5346BRLG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode Schottky 100V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-262AA Tube Download PDF datasheet for VI40100C-E3 4W.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor TVS 16KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBZ33VALT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 4.3V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for SZMMSZ4V3T1G.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Dual Common Anode 3.6V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZB84-C3V6,215.pdf |
|
CHIP INTEGRATION TECH | Diode Schottky 40V 3A 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SK34AG.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 800V 1.5A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for RS2K-E3 52T.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 30V 5% 500mW 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA5936BT3G.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Dual Common Anode 5.6V 4% 250mW 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PLVA2656A,215.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Zener Single 9.1V 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for LM3Z9V1T1G.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-214AC Plastic T R Download PDF datasheet for RS1GHE3_A H.pdf |