BZG03C13TR Vishay
BZG03C13TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C13TR
Part Number BZG03C13TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 13V 6% 3W 2-Pin SMA T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C13TR
Datasheet download BZG03C13TR.pdf
Request Quotation for BZG03C13TR
BZG03C13TR Specifications
Part Number BZG03C13TR
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.075 %/K
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 3000@Ta=100C mW
Supplier Package SMA
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Configuration Single
Test Current 50 mA
ESD Protection No
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 13 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 2
Zener Voltage Tolerance 6 %