BZG03C16TR Vishay
BZG03C16TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C16TR
Part Number BZG03C16TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 16V 6% 3W 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C16TR
Datasheet download BZG03C16TR.pdf
Request Quotation for BZG03C16TR
BZG03C16TR Specifications
Part Number BZG03C16TR
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 16 V
Test Current 25 mA
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.085 %/K
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
Package 2SMA
Replacement Part Number PART-BZG03C16TR
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZG03C16TR
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
42CTQ030PbF
Vishay
Diode Schottky 30V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB