BZG03C18TR Vishay
BZG03C18TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C18TR
Part Number BZG03C18TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 18V 6% 3W 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C18TR
Datasheet download BZG03C18TR.pdf
Request Quotation for BZG03C18TR
BZG03C18TR Specifications
Part Number BZG03C18TR
Test Current 25 mA
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 18 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Maximum Power Dissipation 3000@Ta=100C mW
Zener Voltage Tolerance 6 %
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.085 %/K
Package 2SMA
Replacement Part Number PART-BZG03C18TR
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZG03C18TR
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
1SS384(TE85L,F)
Toshiba
Diode Small Signal Schottky 15V 0.1A 4-Pin USQ T R