| Part Number | BZG05C6V2-HE3-TR3 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 342460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 6.2V 1.25W 2-Pin DO-214AC T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZG05C6V2-HE3-TR3 |
| Datasheet download |
| Part Number | BZG05C6V2-HE3-TR3 |
|---|---|
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 0.055 %/K |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Configuration | Single |
| Supplier Package | DO-214AC |
| Pin Count | 2 |
| Screening Level | Automotive |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 4.5(Max) x 2.8(Max) x 2.2(Max) |
| Test Current | 35 mA |
| Type | Voltage Regulator |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 1250 mW |
| ESD Protection | No |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Zener Impedance | 4 Ohm |
| Nominal Zener Voltage | 6.2 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Package | 2DO-214AC |
| Replacement Part Number | PART-BZG05C6V2-HE3-TR3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | ESD Suppressor TVS 15kV 2-Pin DFN T R Download PDF datasheet for LESD11D5.0CT5G.pdf |
|
Vishay | ESD Suppressor TVS \u00b115KV 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for VESD08-02V-G-08.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 60V 2A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SS26S-E3 61T.pdf |
|
Nexperia | SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER - |
|
STMicroelectronics | Diode Switching 200V 8A 3-Pin(2+Tab) DPAK Tube Download PDF datasheet for STTH1002CB.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 60V 2A 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PMEG6020ELRX.pdf |
|
Panasonic | Diode Zener Single 6.2V 1W 2-Pin Mini2-F3-B T R Download PDF datasheet for DZ2W06200L.pdf |
|
Diodes Incorporated | ESD Suppressor TVS \u00b130KV 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for DESD5V0S1BA-7.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 5.1V 6% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for SZMM3Z5V1T1G.pdf |
|
Bourns | Diode Small Signal Switching 100V 0.15A 2-Pin Case 0603 T R Download PDF datasheet for CD0603-S01575.pdf |