BZX585-C6V2,115 Nexperia
BZX585-C6V2,115 Images
Please contact us for more photos of BZX585-C6V2,115
Part Number BZX585-C6V2,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 300mW 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX585-C6V2,115
Datasheet download BZX585-C6V2,115.pdf
Request Quotation for BZX585-C6V2,115
BZX585-C6V2,115 Specifications
Part Number BZX585-C6V2,115
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.2 mV/K
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Max Processing Temp 260
Supplier Package SOD-523
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.25 x 0.85 x 0.65 mm
Nominal Zener Voltage 6.2 V