BZM55C33-TR Vishay
BZM55C33-TR Images
Please contact us for more photos of BZM55C33-TR
Part Number BZM55C33-TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 6% 500mW 2-Pin MicroMELF T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZM55C33-TR
Datasheet download BZM55C33-TR.pdf
Request Quotation for BZM55C33-TR
BZM55C33-TR Specifications
Part Number BZM55C33-TR
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Max Processing Temp 235 to 260|260
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Zener Voltage Tolerance 6 %
MSL Level 1
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 500 mW
Supplier Package MicroMELF
Product Dimensions 2 x 1.2 x 1.2 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Nominal Zener Voltage 33 V
Configuration Single
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.08 %/°C
Test Current 5 mA