BZV55-B3V6,115 Nexperia
BZV55-B3V6,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-B3V6,115
Part Number BZV55-B3V6,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.6V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-B3V6,115
Datasheet download BZV55-B3V6,115.pdf
Request Quotation for BZV55-B3V6,115
BZV55-B3V6,115 Specifications
Part Number BZV55-B3V6,115
Nominal Zener Voltage 3.6 V
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Supplier Package Mini-MELF
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Zener Voltage Tolerance 2 %
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 500 mW
Configuration Single
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm