BZV55-C16,115 Nexperia
BZV55-C16,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C16,115
Part Number BZV55-C16,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 16.2V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C16,115
Datasheet download BZV55-C16,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C16,115
BZV55-C16,115 Specifications
Part Number BZV55-C16,115
Typical Voltage Temperature Coefficient 12.4 mV/K
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Supplier Package Mini-MELF
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 5 %
Nominal Zener Voltage 16.2 V
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
Maximum Zener Impedance 40 Ohm