BZV55-C62,115 Nexperia
BZV55-C62,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C62,115
Part Number BZV55-C62,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 62V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C62,115
Datasheet download BZV55-C62,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C62,115
BZV55-C62,115 Specifications
Part Number BZV55-C62,115
Nominal Zener Voltage 62 V
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Supplier Package Mini-MELF
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 215 Ohm
Typical Voltage Temperature Coefficient 64.4 mV/K
Test Current 2 mA
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 500 mW
Configuration Single
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm