BZV55-C8V2,115 Nexperia
BZV55-C8V2,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C8V2,115
Part Number BZV55-C8V2,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C8V2,115
Datasheet download BZV55-C8V2,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C8V2,115
BZV55-C8V2,115 Specifications
Part Number BZV55-C8V2,115
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.6 mV/K
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
Configuration Single
Type Voltage Regulator
ESD Protection No
Pin Count 2
Lead Finish Tin
Maximum Power Dissipation 500 mW
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Supplier Package Mini-MELF
Test Current 5 mA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Operating Temperature -65 to 200 °C
Nominal Zener Voltage 8.2 V