BZV85-C75,113 Nexperia
BZV85-C75,113 Images
Please contact us for more photos of BZV85-C75,113
Part Number BZV85-C75,113
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 75V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV85-C75,113
Datasheet download BZV85-C75,113.pdf
Request Quotation for BZV85-C75,113
BZV85-C75,113 Specifications
Part Number BZV85-C75,113
Maximum Zener Impedance 225 Ohm
Rad Hard No
MSL Level 1
Product Dimensions 4.8 x 2.6 x 2.6 mm
Type Voltage Regulator
Lead Finish Tin
Nominal Zener Voltage 75 V
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Supplier Package DO-41
Test Current 4 mA
Pin Count 2
Configuration Single
Mounting Through Hole
Typical Voltage Temperature Coefficient 77.25 mV/K