BZX384-C5V6,115 Nexperia
BZX384-C5V6,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-C5V6,115
Part Number BZX384-C5V6,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-C5V6,115
Datasheet download BZX384-C5V6,115.pdf
Request Quotation for BZX384-C5V6,115
BZX384-C5V6,115 Specifications
Part Number BZX384-C5V6,115
Rad Hard No
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
Supplier Package SOD-323
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 5.6 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 1.2 mV/K
Pin Count 2
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm