BZV90-C6V8,115 Nexperia
BZV90-C6V8,115 Images
Please contact us for more photos of BZV90-C6V8,115
Part Number BZV90-C6V8,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single Dual Anode Dual Cathode 6.8V 5% 1.5W 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV90-C6V8,115
Datasheet download BZV90-C6V8,115.pdf
Request Quotation for BZV90-C6V8,115
BZV90-C6V8,115 Specifications
Part Number BZV90-C6V8,115
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Typical Voltage Temperature Coefficient 3 mV/K
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 6.8 V
Mounting Surface Mount
Configuration Single Dual Anode Dual Cathode
Supplier Package SOT-223
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 6.7 x 3.7 x 1.7 mm