BZX384-B56,115 Nexperia
BZX384-B56,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-B56,115
Part Number BZX384-B56,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 56V 2% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-B56,115
Datasheet download BZX384-B56,115.pdf
Request Quotation for BZX384-B56,115
BZX384-B56,115 Specifications
Part Number BZX384-B56,115
Test Current 2 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Nominal Zener Voltage 56 V
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Pin Count 2
Maximum Zener Impedance 200 Ohm
Configuration Single
Rad Hard No
Supplier Package SOD-323
MSL Level 1
Typical Voltage Temperature Coefficient 57 mV/K
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Mounting Surface Mount
Package 2SOD-323
Replacement Part Number PART-BZX384-B56,115
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX384-B56,115
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
GF1M-E3 67A
Vishay
Diode Switching 1KV 1A 2-Pin DO-214BA T R
Download PDF datasheet for GF1M-E3 67A.pdf
VS-MBRB745TRLPbF
Vishay
Diode Schottky 45V 7.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R