BZX384-C5V1,115 Nexperia
BZX384-C5V1,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-C5V1,115
Part Number BZX384-C5V1,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-C5V1,115
Datasheet download BZX384-C5V1,115.pdf
Request Quotation for BZX384-C5V1,115
BZX384-C5V1,115 Specifications
Part Number BZX384-C5V1,115
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 300 mW
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Zener Voltage Tolerance 5 %
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.8 mV/K
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 60 Ohm