BZX585-B3V9,115 Nexperia
BZX585-B3V9,115 Images
Please contact us for more photos of BZX585-B3V9,115
Part Number BZX585-B3V9,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.9V 2% 300mW 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX585-B3V9,115
Datasheet download BZX585-B3V9,115.pdf
Request Quotation for BZX585-B3V9,115
BZX585-B3V9,115 Specifications
Part Number BZX585-B3V9,115
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 1.25 x 0.85 x 0.65 mm
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Test Current 5 mA
Supplier Package SOD-523
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Nominal Zener Voltage 3.9 V
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Zener Voltage Tolerance 2 %
Maximum Zener Impedance 90 Ohm