BZX79-B6V2,113 Nexperia
BZX79-B6V2,113 Images
Please contact us for more photos of BZX79-B6V2,113
Part Number BZX79-B6V2,113
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 2% 500mW 2-Pin ALF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-B6V2,113
Datasheet download BZX79-B6V2,113.pdf
Request Quotation for BZX79-B6V2,113
BZX79-B6V2,113 Specifications
Part Number BZX79-B6V2,113
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Rad Hard No
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.3 mV/K
Nominal Zener Voltage 6.2 V