BZX79-C56,133 Nexperia
BZX79-C56,133 Images
Please contact us for more photos of BZX79-C56,133
Part Number BZX79-C56,133
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 56V 5% 500mW 2-Pin ALF Ammo
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-C56,133
Datasheet download BZX79-C56,133.pdf
Request Quotation for BZX79-C56,133
BZX79-C56,133 Specifications
Part Number BZX79-C56,133
Operating Temperature -65 to 200 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Nominal Zener Voltage 56 V
Zener Voltage Tolerance 5 %
Test Current 2 mA
Supplier Package ALF
Maximum Zener Impedance 200 Ohm
Mounting Through Hole
Typical Voltage Temperature Coefficient 52 mV/K
Rad Hard No
MSL Level 1
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Package 2ALF
Replacement Part Number PART-BZX79-C56,133
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX79-C56,133
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
VS-6CWQ10FNPbF
Vishay
Diode Schottky 100V 7A 3-Pin(2+Tab) DPAK Tube