BZX84-B5V1,215 Nexperia
BZX84-B5V1,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-B5V1,215
Part Number BZX84-B5V1,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 2% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-B5V1,215
Datasheet download BZX84-B5V1,215.pdf
Request Quotation for BZX84-B5V1,215
BZX84-B5V1,215 Specifications
Part Number BZX84-B5V1,215
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.8 mV/K
Type Voltage Regulator
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Lead Finish Tin
Pin Count 3
Maximum Power Dissipation 250 mW
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Configuration Single
Rad Hard No
ESD Protection No
Test Current 5 mA
Zener Voltage Tolerance 2 %
Operating Temperature -65 to 150 °C
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm
Supplier Package SOT-23
Mounting Surface Mount
Package 3SOT-23
Replacement Part Number PART-BZX84-B5V1,215
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX84-B5V1,215
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
S1JHE3_A I
Vishay
Diode Switching 600V 1A 2-Pin DO-214AC Plastic T R