BZX84-C39,235 Nexperia
BZX84-C39,235 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C39,235
Part Number BZX84-C39,235
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 39V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C39,235
Datasheet download BZX84-C39,235.pdf
Request Quotation for BZX84-C39,235
BZX84-C39,235 Specifications
Part Number BZX84-C39,235
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Power Dissipation 250 mW
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Typical Voltage Temperature Coefficient 36.4 mV/K
Maximum Zener Impedance 130 Ohm
Nominal Zener Voltage 39 V
Configuration Single
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOT-23
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm